Avalanche närmar sig upprörd av Lågor med oförsonlig attack

Mikko Rantanen kommer att ta krediter för övertid spel vinnare på onsdag kväll. Men resultatet var enkel matematik. Fler skott på mål lika stor möjlighet att göra mål, och mot Calgary i Stanley Cup-Slutspelet, Lavin kan inte få nog.

“Vi var nynna,” Rantanen sagt. “Vi hade en hel del bra chanser redan innan mitt mål.”

Colorado kan stänga Lågor serien Friday i Spel 5 tack vare sin obevekliga attacken. Avs kombineras för 108 skott på mål under de två senaste segrar, en historisk kurs, med tanke på deras 56 skott på mål i Spel 3 var mest den i en vanlig säsong slutspel i klubbens historia. Och uppgång är strategiska.

“Vi uppmuntrar våra killar att få i scoring områden och få in prickar,” coach Jared Bednar sagt. “Inte överfart det. De gör ett riktigt bra jobb med att packa det framför netto och deras klubbor är riktigt aktiv och bra. De spåra tillbaka hårt i mitten av isen. … Du kommer att försöka använda sitt lag som en skärm ibland, också.”

Lavin, efter slogging genom två perioder, så småningom skörda frukterna.

“Vi trötta D ut,” sade fram J. T. Compher, som utlöst Avs’ comeback insats med en rekyl mål. “Vi var alla över dem. Vi var fysisk. Vi vrider på pucken över att spela våra spel.”

Även om det inte alltid på detta sätt.

Minns den fruktansvärda sträcka av Mile High hockey, från mitten av December till slutet av januari, när Avs gick 4-10-2 och detta mls kör verkade omöjligt? Ingår spel med 22 skott vs Minnesota, 24 vs Los Angeles och 26 vs Montreal. Resultaten följt efter.

Relaterade Artiklar

Kiszla: Det finns inget sötare buller i Colorado sport än hockey yla när Mikko Rantanen levererar slutspel vinna för att Avs

Avalanche vinner OT thriller mot Lågorna, tar 3-1 leda serien

Avalanche rookie Cale Makar på sitt nya hem i Denver hotel, höjd och Stanley Cup-Slutspelet

Lågor på Avalanche Spel 4 live-blogg: realtid uppdateringar från Stanley Cup-Slutspelet

Cale Makar att spela i andra karriär NHL-spel, igen ersätta Sam Girard för Spel 4 mot Lågorna

Du kan höra en 180-graders vändning onsdag kväll med sellout bruset av 18,102 på var och en av colorados 52 raketer mot Flames ” – målvakten Mike Smith. Den 37-åriga netminder har stött på en störtflod av puckar, 173 över fyra serier spel, samtidigt som du får lite hjälp från lagkamrater i försvaret Lavin skytte körfält. Hans 49 sparar inte var nog på onsdag.