Tri-State tittar på frågar federal energy agency för att ställa in elektrisk priser

Mindre än en månad efter det att en ny Colorado lagen trädde i kraft som kräver statligt godkännande av Tri-State planer, grossist el leverantör tittar på placerar sig enligt federal förordning.

Westminster-baserade Tri State Generering och Överföring Föreningen är att prata med styrelsen om att ha sina priser regleras av Federal Energy Regulatory Commission. Den federala organ som reglerar överföring och grossist försäljning av el och naturgas i interstate commerce.

Tri-State talesman Lee Boughey sade i ett e-postmeddelande fredag som FERC skulle reglera endast föreningens priser. En statlig reglering av allmännyttiga resurser planer och andra krav skulle inte påverkas, sade han.

“Som Tri-State är snabbt övergår till att bli alltmer flexibla och allt rent i vår vision för en 21: a Århundradet generering och överföring kooperativa, det gynnar våra medlemmar att ha en enhetlig miljö för priser förordning,” Boughey sagt.

Dock House Speaker KC Becker i Boulder, en av sponsorerna av den lagstiftning som kräver mer statlig tillsyn av Tri-State, sade regleras av FERC skulle vara en stor förändring för Tri-State 43 landsbygden elektriska föreningar. Deltagande i FERC förfaranden “är varken snabbt eller billigt eller tydliga.”

RELATERAT: “Omvälvande,” “betydande”, “turducken”? Colorado lagstiftare godkänna en uppsjö av energifakturor 2019 session

Placera Tri-State under FERC s förordning skulle lämna det upp till en federal myndighet i Washington, D.C., att ställa priser för samhällen på landsbygden i Colorado och på andra håll, sade Becker. “Jag tycker det är intressant att det verkar vara det självklara alternativet just nu,” sade hon.

Även om Tri-State sade FERC skulle ta endast med de verktyg priser, Becker säger priser-och naturresursplanering är ansluten.

Tri-State: s styrelse, som består av medlemmar från landsbygden elektriska föreningar över fyra stater, skulle godkänna skicka till FERC behörighet. Styrelsen förfogar nu över normal ränta frågor.