2020 Bästa Animerade Film, Oscar: En Lista Av Kvalificerad Filmer I Kategorin (Exklusiv)

Tecknad Brygga har lärt sig att ett rekord 92 animerade kortfilmer har kvalificerat sig för Bästa Animerade kortfilm kategori av 2020-Academy Awards.

Samtidigt som listan över filmer är inte offentliga, Tecknat Brygga har används allmänt tillgänglig information för att sammanställa en lista över 75 filmer som har kvalificerat sig för den kategori.

Det finns tre vägar att kvalificera sig för oscar för Bästa Animerade film kategori:

Filmen måste ha vunnit ett kvalificerat pris på en konkurrensutsatt film festival. Listan över filmfestivaler och de särskilda utmärkelser på de festivaler som kan kvalificera en film kan hittas i denna pdf.
Bilden måste ha varit samfällighet för betalade inträde i en kommersiell film theatre i Los Angeles eller New York för att en springa på minst sju dagar i följd med minst en screening en dag före utställningen eller distribution av icke-teatrala medel. Bilden måste också visas i teatern listor tillsammans med lämpliga datum och screening tid(s).
Filmen måste ha vunnit Guld, Silver eller Brons Medalj tilldelning i Akademins 2019 Student Academy Awards konkurrens i Animation, Berättande, Alternativa eller Internationella kategorier.

Några disclaimer: Även om alla filmer i vår lista är tekniskt kvalificerad, det är fortfarande upp till filmaren att ta det extra steget in filmen till Oscar konkurrens efter att ha vunnit ett kvalificerat festival. Det är också viktigt att komma ihåg att det finns åtminstone ytterligare 17 shorts som har kvalificerat sig som för närvarande inte är med på listan. Det är mest sannolikt filmer som har kvalificerat sig genom offentlig utställning, som tycker det är svårt att spåra sådana filmer. (Om din film är en av de kvalificerade filmer, skicka oss uppgifter och vi kommer att lägga till den i listan.)

Första omgången röstar genom att medlemmar av Academy Short Film och Har Animation Gren kommer att äga rum i New York den 26 oktober och 27, och i Los Angeles den 9 November och 10. Online rösta för finalisterna kommer att äga rum mellan den 6-10. Den 10-film lista är planerad att offentliggöras den 16 December.

Nomineringarna till den 92: a oscarsgalan kommer att meddelas på måndag, januari 13, 2020, och Oscarsgalan kommer att presenteras på söndag, februari 9, 2020, på Dolby Theatre i Hollywood & Highland Center i Hollywood, Kalifornien.

Filmerna presenteras nedan i alfabetisk ordning:

    Surt Regn
    Tomek Popakul (Polen)
    Kvalificerad på Animafest Zagreb

    Augur
    David Doutel, Vasco Sá (Portugal/Frankrike)
    Kvalificerad på Busan

    Cazatalentos
    José Herrera (Spanien)
    Kvalificerad genom Goya Utmärkelser

    Kaffe Paus
    María Cristina Pérez, Mauricio Cuervo Rincón (Colombia)
    Kvalificerad på Bogoshorts

    Förbannelse Monkeybird
    Pete Browngardt (USA)
    Kvalificerad genom offentlig utställning i L. A. län

    “Förbannelse Monkeybird.”

    Cykler
    Jeff Gipson (USA)
    Kvalificerad genom offentlig utställning i L. A. län

    “Cykler.”

    Dak’Toka Taino
    Alba García (USA)
    Kvalificerad genom offentlig utställning i L. A. län

    Dani
    Lizzy Hogenson (USA)
    Kvalificerad till Palm Springs

    Dotter
    Daria Kashcheeva (Tjeckien)
    Kvalificerad på Student Academy Awards

    Inte Mata Dessa Djur
    Guilherme Afonso och Miguel Madaíl de Freitas (Portugal)
    Kvalificerad genom offentlig utställning i L. A. län

    Vet Inte Vad
    Thomas Renoldner (Österrike)
    Kvalificerad till Ottawa

    Downtown
    Kendra Vander Vliet (USA)
    Kvalificerad genom offentlig utställning i L. A. län

    Släpp
    Trent Correy (USA)
    Kvalificerad genom offentlig utställning i L. A. län

    “Drop.”

    Ägg
    Martina Scarpelli (Frankrike/Danmark)
    Kvalificerad på AFI Fest, Aten, Leipzig

    Elefanten i Rummet
    Brian Scott (USA)
    Kvalificerad genom offentlig utställning i L. A. län

    “Elefanten i Rummet”.

    Exchange Student
    Natalie Nourigat (USA)
    Kvalificerad genom offentlig utställning i L. A. län

    “Exchange Student.”

    Falafel Kundvagn
    Abdullah Al-Wazzan (Kuwait)
    Kvalificerad genom offentlig utställning i L. A. län

    Hämta
    Mitch Counsell (USA)
    Kvalificerad genom offentlig utställning i L. A. län

    Fem Minuter till Havet
    Natalia Mirzoyan (Ryssland)
    Kvalificerad på Animayo, Möten, Lebu

    Syndafloden Är På Väg
    Gabriel Böhmer (Schweiz/STORBRITANNIEN)
    Kvalificerad i Winterthur

    Som Flyter Genom Undrar
    Joanna Lurie (Frankrike)
    Kvalificerad på Flickerfest

    (Lura Tid) Jobb –
    Gilles Cuvelier (Frankrike)
    Kvalificerad vid Uppsala

    Spelet Växlare
    Aviv Mano (USA)
    Kvalificerad på Student Academy Awards

    Grand Bassin
    Héloïse Courtois, Chloé Plat, Victoria Jalabert, Adèle Raigneau (Frankrike)
    Kvalificerad till Warszawa

    Grendel
    Kalee McCollaum (USA)
    Kvalificerad på Student Academy Awards

    “Grendel.”

    Gun Shop
    Patrick Smith (USA)
    Kvalificerad genom offentlig utställning i L. A. län

    Guaxuma
    Nara Normande (Brasilien/Frankrike)
    Kvalificerad på Cinequest, Guadalajara, SXSW

    Hår-Jitsu
    Brian Estrada (USA)
    Kvalificerad genom offentlig utställning i L. A. län

    Hår Kärlek
    Matthew A. Cherry, Everett Downing Jr, Bruce W. Smith (USA)
    Kvalificerad genom offentlig utställning i L. A. län

    Händer
    John Canemaker (USA)
    Kvalificerad genom offentlig utställning i L. A. län

    “Händer.”

    Henrietta Bulkowski
    Rachel Johnson (USA)
    Kvalificerad till Atlanta, Santa Barbara

    Utanför Pisten
    Léo Brunel, Loris Cavalier, Camille Jalabert, Oscar Malet (Frankrike)
    Kvalificerad till New York Int’ Children ‘ s Film Festival

    Ian, En Gripande Berättelse
    Abel Goldfarb (Argentina)
    Kvalificerad till Cleveland i ohio, LA Shorts Fest, St. Louis

    Jag Går Ut för Cigaretter
    Osman Cerfon (Frankrike)
    Kvalificerad på Animatör Int’ Festival

    Jing Hua
    Jerry Huynh (USA)
    Kvalificerad genom offentlig utställning i L. A. län

    “Jing Hua.”

    Bara en Tanke
    Brian Menz (USA)
    Kvalificerad genom offentlig utställning i L. A. län

    “Bara En Tanke.”

    Kitbull
    Rosana Sullivan (USA)
    Kvalificerad genom offentlig utställning i L. A. län

    Las Del Diente
    Ana López Pérez (Spanien)
    Kvalificerad till Florida

    Blixten i en Flaska
    John Aquino (USA)
    Kvalificerad genom offentlig utställning i L. A. län

    “Blixten i en Flaska.”

    Tur Tupén
    Nikki Mull (USA)
    Kvalificerad genom offentlig utställning i L. A. län

    Marooned
    Andrew Erekson (USA)
    Kvalificerad genom offentlig utställning i L. A. län

    “Marooned.”

    Minnesvärda
    Bruno Collet (Frankrike)
    Kvalificerad i Annecy

    Sinnet Mitt Sinne
    Golvet Adams (Nederländerna/Belgien)
    Kvalificerad på Rhode Island

    Mr Mare
    Luca Tóth (Ungern/Frankrike)
    Kvalificerad till Odense

    Min Lilla Get
    Tomoki Misato (Japan)
    Kvalificerad till Korta Shorts

    Min Mors Ögon
    Jenny Wright (UK)
    Kvalificerad på Tribeca

    Motsatserna Spel
    Lisa LaBracio, Anna Samo (USA)
    Kvalificerad till Raindance

    Skyddshelgon
    Georden West (USA)
    Kvalificerad på Student Academy Awards

    Plankton
    Gustaf Lindström (STORBRITANNIEN)
    Kvalificerad på Interfilm

    Porträtt av Suzanne
    Izabela Plucińska (Polen/Tyskland/Frankrike)
    Kvalificerad till Krakow

    Primos
    Federico Gutiérrez Obeso (Mexico)
    Kvalificerad på Chilemonos

    Pölar
    Zach Parrish (USA)
    Kvalificerad genom offentlig utställning i L. A. län

    “Pölar.”

    Aviga
    Kristen Lester (USA)
    Kvalificerad på Siggraph

    Loppet
    Terry Moews (USA)
    Kvalificerad genom offentlig utställning i L. A. län

    Raymonde eller Vertikal Flykt
    Sarah van der Boom (Frankrike)
    Kvalificerad till Leeds

    Reneepoptosis
    Renee Zhan (USA/Japan)
    Kvalificerad på Sundance

    Repriser
    Rosto (Frankrike/Holland/Belgien)
    Kvalificerad på Anima

    Riviera
    Jonas Schloesing (Frankrike)
    Kvalificerad till Guanajuato, Avseende — Saguenay Int’ Film Festival

    Får använda hårda tag
    Jonathan Hodgson (STORBRITANNIEN/Frankrike)
    Kvalificerad genom BAFTA Awards

    Sjöhästen Tränare
    Ricardo Bonisoli, Babak Bina (Kanada)
    Kvalificerad till Seattle

    Selfies
    Claudius Gentinetta (Schweiz)
    Kvalificerad till San Francisco

    * Myfxspace * (=Ro)
    Danna Windsor (USA)
    Kvalificerad på Slamdance

    Syster
    Siqi Låten (USA/Kina)
    Kvalificerad på Aspen Shortsfest, Austin, Foyle, Hollyshorts

    Smash and Grab
    Brian Larsen (USA)
    Kvalificerad genom offentlig utställning i L. A. län

    Sohrab och Rustum
    Lee Whitmore (Australien)
    Kvalificerad till Sydney

    Låtar att Sjunga i Mörkret
    Riannon Delanoy (USA)
    Kvalificerad genom offentlig utställning i L. A. län

    Ämne
    Jamaal Bradley (USA)
    Kvalificerad genom offentlig utställning i L. A. län

    Gatorna i Raseri
    Aidan McAteer (Irland)
    Kvalificerad till Galway

    Uppgifter av Dagen
    Petya Zlateva (Bulgarien)
    Kvalificerad på I Palatset

    Fysik och Sorg
    Theodore Ushev (Kanada)
    Kvalificerad genom offentlig utställning i L. A. län

    Hjulet Snurrar
    Sjöng Kim Joon (USA/Japan/Sydkorea)
    Kvalificerad till Sitges

    Två
    Emre Okten (USA)
    Kvalificerad på Student Academy Awards

    Farbror Thomas: Redovisning för de Dagar
    Regina Pessoa (Kanada/Frankrike/Portugal)
    Kvalificerad på Anima Mundi, Annecy

    Under bröstkorgen
    Bruno Tondeur (Frankrike/Belgien)
    Kvalificerad till Krakow

    Zenith
    Jennifer Stratton (USA)
    Kvalificerad genom offentlig utställning i L. A. län

    “Zenit.”

Mitt Amidi bidragit till denna berättelse.