Mobil hälsa och apps-nyheter i korthet

Digital Hälsa senaste mobila appar round-up funktioner nyheter som Patient Tillgång har passerat 10 miljoner användare i STORBRITANNIEN och Pando Hälsa har lagts till NHS Apps bibliotek.

Patienten Tillgång passerar 10 miljoner användare i STORBRITANNIEN

Tio miljoner NHS patienter är nu registrerade på Patient Access-app, som drivs av institut för elektroniska pengar, efter en topp i-användare på grund av coronavirus.

Registreringar till appen, som erbjuder kliniskt-skriven information om hälsa och GP tjänster, inklusive video möten, eskalerade snabbt under Mars och April med 650 000 nya sign-ups.

Det är coronaviruset symptom checker, läggs i mitten av Mars, har sett mer än 700 000 visningar.

Dr Sarah Jarvis, klinisk chef på Patienten, sade: “Det är klart att från statistiken som pandemin har snabbt förändrade attityder till digitala hälso – förmodligen för gott.

“Utan den vanliga tillgång till deras GP, folk har insett att digitala alternativ är snabb och lätt att använda – och att de kan få omedelbar hjälp och uppmuntran i dessa oroliga tider.

“GPs och bredare hälso-och sjukvård är också att se den nytta, som icke-brådskande efterfrågan minskar och kliniker” tid frigörs till att fokusera på dem som mest behöver deras hjälp.

“Viktigast av allt, vår information kan även bidra till att uppmuntra folk som inte har ett symptom på oro för att söka medicinsk hjälp i tid.”

Samhället yrkesmedicin launces nya ORCHA app-bibliotek för att skydda arbetstagare

Hälso-och sjukvårdspersonal som är medlemmar i föreningen för Yrkes-och miljömedicin (SOM)är inställd på att ha tillgång till en gratis app biblioteket för att hjälpa dem att hitta program för att bättre hantera sin hälsa och hälsan hos de anställda stöd.

Det finns appar som hjälper till att förbättra din fitness och att förhindra ohälsa och appar som kan göra en verklig skillnad för dem som lever med långsiktiga villkor, inklusive ångest, ryggont eller astma.

Appen hitta bibliotek har utvecklats av ORCHA, hälso-och app utvärdering organisation. Den innehåller en omfattande lista med flera tusen hälso-relaterade program – alla som kan sökas av skick, avsedda användning, och patienten typ.

Dessutom är alla appar i biblioteket har varit objektivt granskat och betygsatt, så att medlemmar kan göra det bästa rekommendationer till sina patienter.

Christine Poulter, SOM är strategisk klinisk rådgivare, sade: “Vi har målmedvetet ingår alla program som granskats av ORCHA så att våra medlemmar kan söka för de mest relevanta app till sin klients situation.

“- Filter kan användas för att välja villkor, kostnader, mål ålder och andra kategorier. Vi hoppas att ge medlemmarna tillgång till app-bibliotek som gör det möjligt för våra medlemmar att rekommendera appar med förtroende till sina patienter, och vi kommer att utvärdera användningen av biblioteket och kommer att nå ut till användarna under de kommande veckorna till att börja denna process.”

Pando Hälsa lagts till NHS Apps Bibliotek

Kliniska meddelanden app Pando Hälsa har lagts till officiellt NHS Apps Bibliotek.

Appen är gratis för alla NHS-personalen och ger dem möjlighet att kommunicera inom och mellan församlingar, samt ansluta primära, gemenskap och sekundär vård lag.

Sedan utbrottet av Covid-19 appen har sett en 700% ökning i engagemang, som NHS lag flyttas snabbt för att säkerställa att de kan kommunicera snabbt och effektivt även under krisen.

Dr Barney Gilbert, co-grundare och VD på Pando Hälsa, sade: “Som ett företag, Pando har placerat säkerhet och skydd av personuppgifter i centrum för allt vi gör sedan dag ett.

“Vi är stolta över att kunna leverera ett verktyg som inte bara är säker att använda, men utrustar våra 45,000 användare med funktioner som har utformats specifikt för hälso-och sjukvård och inställningar.

“Vi är bortom glad att ansluta sig till NHS App Library. Pando är nu den mest använda kliniska messaging system i NHS och vi känner oss privilegierade för att kunna stödja våra hälso-och sjukvårdspersonal vid denna kritiska tidpunkt för vår hälsa.”

Cognitant Grupp luncher app för att ta itu med hälso-och desinformation

Cognitant Grupp har startat Healthinote app, gratis att använda app för patienter att få tillgång till trovärdig information om hälsa.

Med hjälp av engagerande innehåll såsom virtual reality (VR), det hjälper patienter att bättre förstå deras villkor och alternativ behandling.

Det finns mer än 1.100 hälsa ‘A-Z’ artiklar från NHS.brittiska officiella hemsida. Innehållet är också levereras i samarbete med pharma, välgörande organisationer och ledande lärosäten, däribland Bayer, Pfizer, UCB, NHS i England, NHS Förbättring och Hälsa Foundation.

Dr Tim Ringrose, vd, säger: “Mer än någonsin, är det viktigt för alla att ha tillgång till trovärdig, aktuell och verifierad hälso-och medicinsk information.

“Vi byggde Healthinote att förbättra det sätt som patienter får sin information om hälsa och att motverka felaktig information att hitta på nätet, i media och vänner och familj. Tack till våra partners, innehåll och program som erbjuds på den plattformen kommer att hjälpa oss alla att ta emot information som vi kan lita på att skydda och sköta vår hälsa.”

Gamification app som lär ut rätt teknik inhalator

En nyligen validerade app som heter Rafi-Tonen, som utvecklats av BRITTISKA kliniker, gör med hjälp av en inhalator med distans lättare och roligare för barn med väsande eller astma symptom.

Appen är utformad för unga användare, gör det möjligt för föräldrar att övervinna den ångest som ofta förknippas med behandling och låta dem logga och övervaka användningen. Rafi Robot, stjärnan i appen, som hjälper till att engagera barn och samtidigt främja effektiva inhalator teknik genom en serie av roliga spel.

Den var designad av en akademiska världen för att hjälpa sin son, Rafi, med hjälp av specialdesignade spel och serier.

Infektioner i luftvägarna, vilket ofta leder till symtom som kräver inhalator behandling, är en av de vanligaste sjukdomarna hos barn i världen och är den ledande dödsorsaken för barn.

Astma STORBRITANNIEN råder föräldrar att använda rätt inhalator och spacer teknik minskar sina barns risk att drabbas av astma-symptom och potentiellt livshotande astmaanfall, men rätt inhalator att använda kan vara svårt, särskilt med yngre barn och resulterar ofta i ångest för både förälder och barn.

I studier, 51% av barnen rapporterade att bli upprörd när de använder sin vanliga distansen, men det reduceras till endast 22% genom att byta till Rafi-ton system, enligt företaget.

Relaterade Inlägg

Nyheter inom branschen i briefThe månad primärvård gick fjärrkontrollen på grund av Covid-19Key CES digital hälsa och wellness-tech trends för att watchSouth Yorkshire och Bassetlaw ICS ställer ut £129 mkr investeringsplan